تشکل‌های مردمی پیشران بخش گردشگری هستند
تشکل‌های مردمی پیشران بخش گردشگری هستند

تبریز-پایگاه خبری بامدادفردا-مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان‌شرقی گفت: تشکل های مردمی و نهادهای غیردولتی پیشران توسعه گردشگری استان هستند و با تمام توان از آنها حمایت می کنیم.

احمد حمزه زاده روز چهارشنبه در نشست هم اندیشی با تشکل‌های مردم‌نهاد حوزه‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان، اظهار کرد: تحقق شعار مهم سال مبنی بر مشارکت مردمی و جهش تولید به مدد اجرای طرح جامع با مشارکت‌ سمن‌های مردم نهاد در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری قابل تحقق است و در این مسیر باید همه نهادهای دولتی و عمومی همراه و هم داستان با تشکل های مردمی باشند.

وی با تاکید بر اهمیت تشکل‌های مردم‌نهاد در تحقق اهداف حفاظت از میراث‌ فرهنگی، رونق گردشگری و اشاعه صنایع‌ دستی استان، افزود: در حال حاضر تعداد یازده سازمان‌ مردم‌نهاد فعال در حوزه میراث‌ فرهنگی برای تحقق هدف مشارکت مردمی در جهش تولید و در راستای محافظت از میراث‌ فرهنگی، جذب گردشگران و اشاعه فرهنگ صنایع‌دستی بومی در استان فعال هستند.

حمزه زاده یادآور شد: تشکل های مزبور برای توسعه اقدامات خود، طرحی مشارکتی و جامع ارائه می کنند که می تواند راهگشای بسیاری از چالش های این حوزه مهم اقتصادی و فرهنگی باشد.

وی ادامه داد: این طرح جامع که دربرگیرنده سه حوزه میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی‌ است، با مشارکت همه‌ جانبه تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد کمک شایانی به رشد و ترقی این سه‌ حوزه در استان خواهد کرد.

حمزه زاده اظهار کرد: حمایت از تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه‌های میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مسیر تحقق رشد ۲۵ درصدی گردشگران ورودی به استان در طول سال جاری حائز اهمیت ویژه‌ای است.

وی با اشاره به لزوم رفع چالش‌های تشکل مردم نهاد، گفت: در این زمینه باید تعیین تکلیف بافت‌های تاریخی، ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی و قیمت‌گذاری محصولات صنایع‌دستی با قید مالیات بر ارزش افزوده در کنار رفع سایر چالش‌ها را در دستور کار قرار داد.