ترانزیت ۱۴۸ هزار و ۱۰۰ تن کالا از پایانه‌های مرزی جلفا و نوردوز
ترانزیت ۱۴۸ هزار و ۱۰۰ تن کالا از پایانه‌های مرزی جلفا و نوردوز

تبریز- پایگاه خبری بامدادفردا- مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۴۸ هزار و ۱۰۰ تن کالا از پایانه‌های مرزی جلفا و نوردوز ترانزیت شد.

اورجعلی علیزاده، روز پنجشنبه در گفت و گویی افزود: از این میزان، ۱۱۸ هزار و ۵۰۰ تن کالای ترانزیت ورودی و خروجی از پایانه مرزی جلفا و ۲۹ هزار و ۶۰۰ تن از پایانه مرزی نوردوز انجام شده است.

وی میزان واردات و صادرات سال جاری از پایانه های مرزی جلفا و نوردوز را ۳۷۲ هزار تن اعلام و اظهار کرد: این میزان شامل ۱۷۹ هزار تن واردات و صادرات از پایانه مرزی جلفا و ۱۹۳ هزار تن از پایانه مرزی نوردوز است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان شرقی گفت: در سال جاری ۶ هزار و ۲۴۶ دستگاه کامیون ایرانی و ۱۰ هزار و ۴۰۰ کامیون خارجی از مرز جلفا تردد کرده اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل هشت درصد افزایش یافته است.

علیزاده، ادامه داد: در این مدت ۱۰ هزار و ۵۰ دستگاه کامیون ایرانی و ۱۰ هزار و ۷۰۰ کامیون خارجی نیز از مرز نوردوز تردد کرده اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد افزایش نشان می دهد.

وی یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۲ هزار و ۸۰۰ مسافر داخلی و خارجی از پایانه مرزی جلفا و ۸۵ هزار و ۵۰۰ مسافر از پایانه مرزی نوردوز تردد کرده اند.

علیزاده، افزود: در این بازه زمانی بیش از ۳۷ هزار وسیله نقلیه سنگین باری و یک هزار دستگاه اتوبوس ایرانی و خارجی نیز از پایانه های مرزی جلفا و نوردوز تردد کرده اند.
پایانه مرزی جلفا مرز مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خودمختار نخجوان و پایانه مرزی نوردوز تنها مرز زمینی مشترک ایران و جمهوری ارمنستان است.

پایانه مرزی نوردوز در شهرستان جلفا ارتباط کشورمان با جمهوری ارمنستان را از طریق پل احداث شده بر روی رودخانه ارس برقرار می کند و با جمهوری خودمختار نخجوان (آذربایجان) هم از طریق پایانه مرزی جلفا ارتباط زمینی امکان پذیر است.

پایانه های مرزی جلفا و نوردوز به ترتیب در ۱۳۲ و ۱۶۰ کیلومتری شمال غرب تبریز واقع شده اند.

آذربایجان شرقی با جمهوری های آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان مرز مشترک دارد.

این استان دارای ۲۳۵ کیلومتر آزادراه، ۴۵۳ کیلومتر بزرگراه، ۹۲۲ کیلومتر راه اصلی، ۲ هزار و ۷۵ کیلومتر راه فرعی و ۱۰ هزار و ۴۴۱ کیلومتر راه روستایی است.