امسال ۶۰ کیلومتر از شبکه برق تبریز تعویض می شود
امسال ۶۰ کیلومتر از شبکه برق تبریز تعویض می شود

تبریز- پایگاه خبری بامداد فردا- مدیرعامل شرکت توزیع برق تبریز با اشاره به اینکه قدیمی ترین پرونده برق در تبریز مربوط به ۱۱۸ سال قبل است ، گفت: شبکه های فشار قوی و ضعیف در حوزه برق تبریز به ویژه در مناطق مرکزی شهر تبریز فرسوده است و طبق برنامه، قرار است امسال ۶۰ کیلومتر از شبکه فشار متوسط و ضعیف را تعویض کنیم.

به گزارش پایگاه خبری بامداد فردا، اکبر فرج نیا روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: شهرستان‌های تبریز، آذرشهر و اسکو حوزه مسئولیتی برق تبریز است که بیش از یک میلیون و ۱۱۶ هزار مشترک خانگی و صنعتی و کشاورزی و اداری دارد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون سه موضوع اساسی و مهم چالش روز برق می‌باشد، افزود: بحث اصلی روشنایی معابر تبریز است که انتظاراتی که باید در شان مردم برای آرامش و امنیت مردم باشد، نتوانستیم تامین کنیم.

فرج نیا ادامه داد: در تلاش هستیم با فعالیت‌های شبانه روزی همکاران در کوتاه مدت، روشنایی معابر را به بالای ۹۵ درصد برسانیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز در ادامه به جایگزین کردن کابل‌های خود نگهدار با شبکه‌های مسی اشاره کرد و عنوان کرد: به دلیل ارزش بهای مس با سرقت شدید آن مواجه هستیم که هم باعث خاموشی و هم حیف و میل اموالی از دولت می‌شود.

فرج نیا خاطرنشان کرد: برای ۳ هزار کیلومتر شبکه مسی که در تبریز، آذرشهر و اسکو وجود دارد تاکنون موفق به تعویض ۳۵ درصدی کابل‌های مسی به کابل‌های خود نگه دار شده‌ایم و برای امسال پیش بینی کرده‌ایم حداقل ۱۰۰۰ کیلومتر تعویض صورت گیرد.

وی با بیان اینکه چالش سوم ما منطقه بازار بزرگ تبریز است، متذکر شد: بازار تبریز یکی از افتخارات ملی و مذهبی آذربایجان و کشور بوده و ساماندهی شبکه داخلی متناسب با بافت تاریخی و مبلمان بازار تبریز با مشارکت خود بازاریان جز اولویت‌ها است.

فرج نیا با اعلام اینکه اولین پرونده انشعاب برق در سال ۱۲۸۵ در تبریز ایجاد شده است، افزود: بخشی از شبکه‌های فشار قوی در مناطق مرکزی فرسوده و قدیمی است، از این رو اولویت ما تعویض ۶۰ کیلومتر از این شبکه برق متناسب با مبلمان شهری با همکاری شهرداری تبریز و شهروندان است.

مدیر عامل شرکت توزیع برق تبریز با بیان اینکه خط قرمز دولت مردمی قطعی برق مصارف خانگی است، افزود: سهم سیستم‌های سرمایشی کل کشور در مصرف برق بیش از ۳۰ درصد است و با تنظیم درجه بر روی درجه آسایش که (۲۴ درجه) است که با مدیریت مصرف و دعوت مردم برای رعایت مصرف بهینه امیدواریم از پیک مصرف عبور موفقی داشته باشیم.

وی ادامه داد: در بخش صنعت هم با جابجایی تعطیلی روز جمعه با روزی دیگر در هفته به مدت ۲ ماه از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور تلاش می‌کنیم قطعی برق صورت نگیرد و این مدیریت بار نیز منجر به کاهش تولید نشود.

وی حوزه صنعت، کشاورزی و اداری را از محورهای مهمی در عبور از ناترازی برق دانست و گفت: در حوزه صنعت و شهرک‌های صنعتی با جابجایی تعطیلی جمعه با یک روز دیگر می‌توانیم موجب کاهش مصرف برق بدون ضرر رساندن به بخش تولید، در این حوزه باشیم.

فرج نیا اضافه کرد: پروانه فعالیت ۹۰ درصد مشترکان کشاورزی زیر ۱۸ ساعت در شبانه روز است و با قطع کردن ۵ ساعت در روز مصرف آنها صفر و محاسبه برق آنها رایگان می‌شود.

وی ادامه داد: استفاده از مولدها و ظرفیت آنها، دیگر راه رفع ناترازی برق است و در حال حاضر هر کیلووات برق تولیدی بخش خصوصی، تا ۳۳ هزار ریال و تا ۲۰ سال به صورت تضمینی خریداری می شود.

مدیرعامل توزیع برق تبریز همچنین به افزایش تعداد خودروهای برقی نیز اشاره کرد و گفت: به دنبال ایجاد ایستگاه های شارژ این خودروها از طریق سرمایه گذار بخش خصوصی هستیم تا در آینده در این زمینه دچار مشکل نشویم.

فرج نیا به برنامه دولت برای تولید ۱۰ هزار مگاوات برق از سوی بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در این استان نیز در این راستا، پنج نقطه برای تولید برق از انرژی خورشیدی جانمایی و به سرمایه گذاران معرفی شده است که واحد ۶۰ مگاواتی در حال آماده سازی برای اجراست و ۹۰ مگاواتی نیز در مرحله فراخوان قرار دارد.

مدیر عامل شرکت توزیع برق تبریز در پایان یادآور شد: از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۳ تعداد کشفیات رمز ارز نزدیک ۶۳۲ مرکز و ۱۱۱۰۲ دستگاه ماینر است که از این مقدار ۴۷ میلیارد تومان جریمه اعلام شده‌است که تاکنون ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان جریمه دریافت کردیم.