صحرای طبس مفتضحانه ترین شکست را برای امریکا در طول تاریخ رقم زد
صحرای طبس مفتضحانه ترین شکست را برای امریکا در طول تاریخ رقم زد

تبریز- پایگاه خبری بامدادفردا- فرمانده تیپ ۲۵ نیروی مخصوص ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: واقعه صحرای طبس شکست عبرت آموز و فراموش نشدنی برای ارتش ایالات متحده آمریکا بود.

امیر سرتیپ علی دلاور روز سه شنبه در جمع فرماندهان رده های مختلف یگان ۲۵ نیروی مخصوص، با بیان اینکه در چنین روزی صحرای طبس مفتضحانه ترین شکست را برای امریکا در طول تاریخ رقم زد، افزود: خباثت ها، دشمنی ها و کینه ورزی این دولت متجاوز علیه ایران اسلامی هرگز تمام نمی شود.

وی اظهار کرد: در جریان این حادثه مهم تاریخی، عملیاتی به نام پنجه عقاب که بسیار دقیق برنامه ریزی شده و در نوع خود تمام عیار بود، توسط ارتش آمریکا تدارک دیده شده بود و حتی شخص رئیس جمهوری وقت این کشور در همان زمان نحوه روند عملیات را در برنامه زنده تلویزیونی تشریح کرد و تلاش زیادی انجام داد تا به نحوی این شکست را توجیه کند.

امیر دلاور ادامه داد: در ابتدای عملیات طبق برنامه های از پیش تعیین شده، هواپیماها و بالگردهای آمریکا با عبور از نقاط کور راداری ارتش ایران و با ارسال علائم رمز، عوامل داخلی‌ خود را مطلع کردند و آماده یک عملیات تمام عیار برای ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی بودند.

وی با اشاره به اینکه تمام برنامه ریزی های این عملیات هم به صورت تاکتیکی و هم به طور امداد الهی به هدفش نرسید، یادآور شد: هلیکوپترها در مسیر خراب و از حالت آماده به عملیات خارج شدند و بر اثر وزیدن طوفان شن، قادر به ادامه‌ مسیر نشدند و حتی با هواپیمای سی ۱۳۰ برخورد و تلفات شدیدی دادند.

امیر دلاوری گفت: ارتش آمریکا خیال می کرد مثل عقابی است که در تیررس هیچ شکارچی نیست، غافل از اینکه در صحرای طبس شن‌ها با اراده الهی ابابیل شدند بر سر سپاه ابرهه فرود آمدند و یکی از شکست‌های مفتضحانه را برای نظامیان آمریکایی رقم زدند.

وی یادآور شد: به طور قطع تاریخ گواه این جمله است که ملتی پیروز و سربلند نخواهند بود مگر پیرو ولایت باشد و در مسیر ولایت قدم بردارد و برای رضایت خداوند متعال در راه اسلام تا آخرین قطره خون خود بایستد.

عملیات پنجه عقاب در ایران معروف به عملیات طبس توسط نیروی دلتای ارتش ایالات متحده در پنجم اردیبهشت ۱۳۵۹ برای آزادسازی آمریکایی‌های گروگان گرفته‌ شده در سفارت ایالات متحده در تهران انجام شد که با طوفان شن به شکست انجامید.