سهم وزارت علوم در پروژه‌های مشارکتی خیران ۳۵ درصد افزایش یافته است
سهم وزارت علوم در پروژه‌های مشارکتی خیران ۳۵ درصد افزایش یافته است

تبریز-پایگاه خبری بامدادفردا- دبیر ستاد خیرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: حدود ۳۵ درصد سهم وزارت علوم در پروژه‌های مشارکتی خیران افزایش یافته و بر این اساس در سال گذشته مبلغ یکهزار و ۳۵۰ میلیارد ریال به این پروژه‌ها در دانشگاه‌های سراسر کشور پرداخت شد.

مصطفی زمانیان روز چهارشنبه در هفتمین گردهمایی سراسری خیرین آموزش عالی کشور در دانشگاه تبریز، افزود: سال گذشته در ۱۹ دانشگاه کشور، مبلغ ۸۰۰ میلیارد ریال به پروژه‌های مشارکتی صندوق رفاه دانشجویان و خیران در راستای بازسازی زیرساخت‌های دانشگاهی پرداخت شد.

وی با اشاره به حمایت از خیران در برنامه هفتم توسعه، ادامه داد: ظرفیت قانونی در این برنامه دیده شده است تا اگر خیران در پروژه‌های نیمه تمام دولت شرکت کنند، معادل هزینه کرد آن‌ها، مالیات محسوب شود که یک جلوه مشارکت مردمی در اداره کشور است.

زمانیان ادامه داد: به دلیل درگیری عموم جامعه با پروژه‌های آموزشی کشور، پروژه‌های این بخش اهمیت بالایی دارند و با اجرای این ظرفیت قانونی می‌توان نمونه موفقی را در سطح وزارت علوم جهت رونق مشارکت مردمی ارائه داد.

مهمترین مسئله جامعه امروز ایران بحث امید و سرمایه اجتماعی است و اگر قرار باشد که بین مسائل کشور فقط یک مسئله را انتخاب کنیم که اثر راهبردی بر حل مسائل کشور داشته باشد، امید است.

وی با اعلام اینکه در سه سال گذشته سعی کردیم تا خیران کمتر شناخته شده استان‌ها را شناسایی و معرفی کنیم و با الهام از الگوی تقسیم بندی منطقه‌ای وزارت علوم، نشست‌های شبکه خیران منطقه‌ای دانشگاه‌ها را فعال کرده و خیران را به این شبکه متصل کرده‌ایم، افزود: پروژه مستندسازی از سیره زندگی خیران برجسته آموزش عالی را نیز شروع کردیم و تا امروز پنج مستند در این رابطه ساخته شده است و این فرایند ادامه دار خواهد بود.

وی با اشاره به نتیجه بررسی‌های مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و نظرسنجی‌ها و مطالعات متعدد، گفت: مهمترین مسئله جامعه امروز ایران بحث امید و سرمایه اجتماعی است و اگر قرار باشد که بین مسائل کشور فقط یک مسئله را انتخاب کنیم که اثر راهبردی بر حل مسائل کشور داشته باشد، امید است.

وی افزود: در پدیده چالش‌های مهاجرت و عدم مشارکت مردمی، ریشه شناسی تحلیلی نشان می‌دهد که جامعه ایرانی امروز به امیدآفرینی و تصویری روشن و شفاف از چشم انداز آینده کشور نیاز دارد.

زمانیان گفت: در سال پایانی سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور قرار داریم که جامعه ایرانی در این راستا نیازمند شنیدن و تصویرسازی از سیمای دلنشین آینده ایران است و بخش‌های مختلف جامعه انتظار دارند تا مجموعه حکمرانی و دولت بتواند چشم انداز مشخص و امیدبخشی از جامعه آینده ایران ارائه دهد.

وی با بیان این‌که جامعه ایرانی امروز به یکدلی و یکپارچگی بیش از گذشته و چشمه‌های جوشان امیدبخشی در جامعه نیاز دارد، اظهار کرد: امروز خیران علاوه بر نقش در توسعه زیرساخت‌ها، رسالت کمک به امید آفرینی برای نسل آینده کشور را دارند.

زمانیان اظهار کرد: جامعه خیران کشور باید به امیدآفرینی و افزایش اعتماد ملی به عنوان پیوست جدی فعالیت‌هایشان در کمک به توسعه زیرساخت‌های آموزشی کشور توجه کنند.

وی ادامه داد: دانشجویان نخبه و دانشگاه‌های خوب ما اگر چه با مشکلات زیرساختی چون خوابگاه و وام معیشت رو به رو هستند اما آنچه که آینده کشور را می‌سازد، نهال امیدی است که باید در دل جوانان آینده ایرانی کاشته شود.

نقشه راه آینده کشور با حضور خیران ترسیم می شود

استاندار آذربایجان شرقی نیز با تقدیر از برگزاری متولیان این گردهمایی، اظهار کرد: ایده برگزاری چنین گردهمایی بسیار ارزشمند بوده و نشان می‌دهد که نقشه راه آینده کشور با حضور خیران عزیز می‌تواند ترسیم شود.

مالک رحمتی با بیان این‌که موفقیت‌های امروز کشور به برکت وجود اساتید و فعالیت‌های علمی آن‌ها است، اظهار کرد: امروز شاهد موفقیت‌های چشم گیری در عرصه‌های دانشگاهی هستیم و اگر نقصانی هم در دانشگاه‌ها وجود دارد، به واسطه خیران عزیزی که در این راه تلاش می کنند، جبران می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خیران مدرسه ساز، آبرسانی و آموزش عالی، اقدامات بزرگی در کشور ما انجام داده‌اند، گفت: این جنس کارها می‌توان به عنوان الگویی در کشور باشد و بسیاری از کاستی‌ها و مسائلی که در دانشگاه‌های ما مورد غفلت واقع شده و از دید مسئولان جا مانده است، با حضور خیران رفع شود.