توزیع ۴۳ هزار و ۱۰۱ تن انواع کود بین کشاورزان آذربایجان شرقی
توزیع ۴۳ هزار و ۱۰۱ تن انواع کود بین کشاورزان آذربایجان شرقی

تبریز- پایگاه خبری بامدادفردا- سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: با آغاز توزیع مصرف سرک(انواع کود) محصولات پاییزه تاکنون حدود ۴۳ هزار و ۱۰۱ تن انواع کود بین کشاورزان استان توزیع شده است.

صادق نادری صومعه، روز دوشنبه در گفت و گویی افزود: این کودها از مبادی، پتروشیمی ها و محل ذخیره انباری، به کارگزاران شرکت در شهرستان های ۲۱ گانه استان تحویل و در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

وی اظهار کرد: به‌ طور متوسط روزانه حدود ۳۲۰ تن کودهای یارانه‌ای به مقصد شهرستان ها حمل و تحویل شبکه توزیع کارگزاری میشود و روند تحویل کود بسیار مطلوب است.

سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: بر اساس تصمیم وزارت جهادکشاورزی، به تمامی محصولات کشاورزی مطابق با الگوی کشت استان کودهای یارانه ای ازته، فسفاته و پتاسه تخصیص می باد.

نادری صومعه، ادامه داد: بر اساس تصمیم وزارت جهادکشاورزی به منظور رفع نگرانی کشاورزان از تامین کودهای کشاورزی مورد نیاز خود، علاوه بر محصولات اساسی گندم، جو و کلزا، به دیگر محصولاتی که به عنوان الگوی کشت در استان معرفی شده اند طبق برش سازمان جهاد کشاورزی استان، کودهای کشاورزی یارانه دار تحویل می شود.

وی با اشاره به ذخیره بیش از ۱۸ هزار و ۶۴۰ تن انواع کودهای یارانه‌ ای، گفت: توزیع کودهای کشت بهاره نیز در ایتان آغاز شده و برنامه تامین و توزیع انواع کودهای کشاورزی در استان طی سال جاری حدود ۱۳۱ هزار و ۳۲۱ تن است.

نادری صومعه، با اشاره به اینکه بخش قابل توجه کودهای یارانه‌ ای مربوط به تولیدکنندگان داخلی است، افزود: با وجود اینکه در مقطع کشت بهاره قرار داریم و اوج تقاضا و مصرف برای کودهای یارانه‌ ای زیاد است، کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

آذربایجان شرقی دارای ۴۰۰ هکتار اراضی آبی و ۸۰۰ هزار هکتار اراضی دیم است و سالانه بیش از پنج هزار تن محصول کشاورزی در این استان تولید می شود.

این استان سالانه نیازمند ۱۶۰ هزار تن کود کشاورزی است.