آمریکا از هر روشی برای اخلال در بخش دارو و تجهیزات پزشکی استفاده می‌کند
آمریکا از هر روشی برای اخلال در بخش دارو و تجهیزات پزشکی استفاده می‌کند

​​​​​​به گزارش بامداد فردا به نقل از ایرنا- معاون اول رئیس جمهوری گفت: آمریکا از هر روشی برای اخلال در بخش دارو و تجهیزات پزشکی استفاده می‌کند، اما ما ۹۷ درصد دارو را در داخل تامین کردیم و برای سه درصد بقیه هم مقدار قابل توجهی ارز تخصیص دادیم و تلاش کردیم با وجود کمبود ارز، دسترسی مردم به دارو و تجهیزات پزشکی با مشکل مواجه نشود.

«اسحاق جهانگیری» در مراسم روز ملی اورژانس با بیان اینکه در زمان وقوع سوانح، اولین فریادرس مردم، کارکنان اورژانس هستند، اظهارداشت: مردم انتظار دارند در سوانح مورد رسیدگی قرار گیرند و حضور به موقع و موثر اورژانس باعث تقویت سرمایه اجتماعی کشور می‌شود.

وی با اشاره به این که اعتماد مردم به اورژانس بزرگترین سرمایه آن است، گفت: مردم به اورژانس اعتماد دارند و این بزرگترین سرمایه اورژانس است، گفت: در کنار بخش درمان، همه دستگاه ها وظیفه دارند برای حفظ سلامت و جان مردم تلاش کنند.

معاون اول رئیس جمهوری به بالا بودن تلفات جاده ای در کشور اشاره کرد و گفت: زمانی در تصادفات جاده ای ۲۷ هزار نفر تلفات داشتیم و با تلا شهایی که شد، این تعداد به حدود ۱۷ هزار نفر رسید.

جهانگیری از دستور کار پلیس راهور برای کاهش ۲ هزار نفری تلفات تصادفات خبر داد و ادامه داد: همه دستگاه ها کمک کنند تا تلفات تصادفات کاهش یابد.

وی تصریح کرد: در مورد ایمنی وسایل نقلیه نباید مماشات شود تولید پیکان را زمانی که وزیر صنعت بودم، متوقف کردم.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگر ازسخنانش خواستار تلاش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر شد و گفت: توزیع بنزین و گازوئیل با کیفیت در سراسر کشور به ویژه کلان‌شهرها از اقدامات خوبی است که به منظور بهبود سلامت مردم در این دولت انجام شد.

وی با بیان این که دولت مصمم بود طرح تحول سلامت را با حداقل هزینه انجام دهد، گفت: طرح  تحول سلامت دستاوردهای زیادی داشت و پزشکان به مناطق محروم اعزام و در آنجا ماندگار شدند و خدمات ارزان در اختیار مردم قرار گرفت.

جهانگیری گفت: آمریکایی ها همه تلاش خود را کردند تا بودجه ما را محدود کنند اما ما هم تلاش کردیم تا نیازهای مردم را به هر شکلی تامین کنیم تردیدی در ادامه طرح تحول سلامت نداریم.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: آمریکا از هر روشی برای اخلال در بخش دارو و تجهیزات پزشکی استفاده می‌کند اما ما ۹۷ درصد دارو را در داخل تامین کردیم و برای سه درصد بقیه هم مقدار قابل توجهی ارز تخصیص دادیم. تلاش کردیم با وجود کمبود ارز، دسترسی مردم به دارو و تجهیزات پزشکی با مشکل مواجه نشود.

مراسم بزرگداشت چهل و چهارمین سالروز تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پیرحسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور، اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران، سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهور و جمعی از کارکنان اورژانس در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

در این مراسم، تعدادی از کارکنان و اعضای خانواده شهدای اورژانس، سید تیمور حسینی رئیس پلیس راه راهور و کریستف هلمن نماینده سازمان جهانی بهداشت‌ مورد تقدیر قرار گرفتند.

معاون اول رئیس جمهوری در این مراسم از طریق ویدئو کنفرانس تعدادی طرح اورژانس را در سراسر کشور افتتاح کرد.
روز ۲۶ شهریور ماه به نام روز اورژانس و فوریتهای پزشکی نام‌گذاری شده است.

  • منبع خبر : ایرنا