اکوسیستم اشتغال دیگر مثل قبل نیست 
اکوسیستم اشتغال دیگر مثل قبل نیست 

تبریز- پایگاه خبری بامداد فردا- نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس گفت: در حال حاضر با اکوسیستم اشتغال متفاوت روبرو هستیم که اکوسیستم حوزه دانش و تحصیلات را هم با آن باید تفسیر کرد.

به گزارش پایگاه خبری بامداد فردا، روح الله متفکر آزاد روز دوشنبه در مراسم افتتاح دومین رویداد یول تاپ در دانشگاه تبریز، اظهار کرد: به امروزه دنیای حکمرانی در دنیا جابجا شده است و در دانشگاه‌ها که به لحاظ علمی و مالی و تکنولوژی بر پایه علم بود، از این مرحله گذشته و به این مرحله رسیده است که به کشور چگونه می تواند حکمرانی به لحاظ علمی کمک کند.

وی با اشاره به اینکه سال قبل در رویداد یول تاپ ۱ مباحث اندیشکده ها مطرح شد، افزود: با جمع بندی مباحث در برنامه هفتم، اندیشکده ها را نهادینه کرده و مصوبات را از مجلس یازدهم گرفتیم.

نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مفهوم اشتغال در کشور بازشناسی و باز تولید می‌خواست که الان به این مهم نزدیک شده ایم.

متفکر آزاد با اشاره به اینکه نگاه سنتی به اشتغال و دوره ایجاد شغل و دعوت به آن تغییر کرده است، افزود: کسی که بتواند هنری را به ظهور و بروز برساند و تبدیل به ثروت کند، نخبه است.

وی ادامه داد: الان با یک اکوسیستم اشتغال متفاوت مواجه هستیم که اکوسیستم حوزه دانش و تحصیلات را می‌توان با آن تفسیر کرد.

نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بعد از انقلاب تحصیلات دانشگاهی به شدت افزایش یافت، گفت: الان، آمایش رشته سرزمین در کشور ما در حال شکل گیری است که باعث پیوند این مساله و تحصیلات با اشتغال و ضرورت‌های اجتماعی و فضای منطقه‌ای حوزه اشتغال است.

متفکر آزاد با تاکید بر اینکه اقتصاد دولتی تغییر کرده است، چه باید کرد؟ افزود: بخشی از این چه باید کرد، به حوزه دولتی و برنامه‌ریزی و مهندسی اقتصاد و مهندسی اشتغال در کشور قانون گذاری درست و اجرای درست برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه اندیشکده‌ها در دنیا تجربه شده اند و کار را می‌تواند پیش ببرند، گفت: الان با توجه به اینکه اندیشکده‌ها جای خود را در حکمرانی ما پیدا می‌کنند، تصمیم سازی‌ها و مقدمات قانونگذاری را فراهم می‌کنند.

متفکر آزاد بیان کرد: ریل گذاری جدیدی در حوزه اقتصاد، جهش تولیدی در حوزه دانش بنیان کشور بازتعریف شده است که یک بخشی از کار برای دولت و مجلس و حاکمیت است و بخش مهم کار فرهنگ سازی در حوزه اشتغال است.

وی با اشاره به اینکه انسان ارزش افزوده بر منابع محدود می‌آورد، افزود: امروزه بستر اشتغال در دل نوآوری‌ها قرار داشته و فناوری‌هایی از دل این نوآوری‌ها برای بهبود کارهایمان تولید می شود.

متفکر آزاد تاکید کرد: دنیای جدید دنیای فرصت‌ها است و زمین‌های بکر اشباع نشده شماست و به اندازه استعدادی که می‌توان شکوفا کرد، می توان اقتصاد ساخت.

نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نقطه طلایی کشور ما، سرمایه انسانی با تحصیلات خوب است که با اصلاحات جدید، خروجی آن می تواند اتفاقات خوبی در پیرامون ما رقم بزند.

گفتنی است، رویداد هدایت تخصصی و توانمندسازی با هدف اشتغال جوانان (یول تاپ ۲) ، همراه با راهبری خبرگان صنعتی استانی و بازدیدهای میدانی از صنایع کشور از ۱۸ الی ۲۱ تیرماه در دانشگاه تبریز برگزار می شود.