هیچ مسأله‌ای نباید مانع گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه شود
هیچ مسأله‌ای نباید مانع گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه شود

تبریز-پایگاه خبری بامدادفردا- استاندار آذربایجان شرقی گفت: ارتباطات بین استان و کشورهای همسایه را به طور مرتب پیگیری می‌کنیم و معتقدیم که روابط دوجانبه باید بر پایه حسن همجواری و پیوندهای تاریخی و فرهنگی بین ملت‌ها باشد.

عابدین خرم روز شنبه در دیدار سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نخجوان با وی، اظهار کرد: ارتباطات بین استان و کشورهای همسایه را به طور مرتب پیگیری می‌کنیم و معتقدیم که روابط دوجانبه باید بر پایه پیوندهای تاریخی و فرهنگی بین ملت‌ها باشد.

وی گفت: هیچ مسأله‌ای نباید مانع گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه شود که در این زمینه آماده هرگونه همکاری هستیم.

خرم تاکید کرد: از سرکنسول‌گری جمهوری اسلامی ایران در نخجوان هم انتظار داریم که برای رفع موانع و توسعه مراودات اقتصادی و تجاری و تسهیل رفت‌وآمد اتباع ۲ طرف تلاش کند.

سیداحمد حسینی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نخجوان هم در این دیدار با اشاره به نقش محوری تبریز و آذربایجان شرقی در ارتباطات منطقه‌ای، گفت: از همه ظرفیت‌های خود برای کمک به توسعه مناسبات استان با جمهوری خودمختار نخجوان استفاده می‌کنیم.

جمهوری نخجوان به عنوان منطقه برونگان جمهوری آذربایجان در شهرستان جلفا در ۱۳۲ کیلومتری شمال غرب تبریز با کشورمان مرز مشترک دارد. تا پیش از فروپاشی شوروی سابق و وقوع جنگ اول قره باغ، آذربایجان شرقی با نخجوان، ارتباط ریلی گسترده ای داشت، به طوری که روزانه ۴۰۰ لوکوموتیو بار در انبارهای عمومی جلفا تخلیه می شد.

در سال های اخیر احیای این مسیر برای گسترش تبادلات اقتصادی میان ایران و منطقه قفقاز از یک سو اروپا از سوی دیگر باز هم مورد توجه قرار گرفته است.